Jak se starat o jízdní kolo?

Každý jízdní stroj vyžaduje pravidelnou údržbu během sezóny, před ní i před zimní pauzou. Jak se postarat o kolo?

Asi nejčastější údržbou vašeho kola by mělo být mytí. Zvláště po jízdě v bahnitém nebo prašném terénu. Ideálně byste nečistoty neměli nechat zaschnout, aby se vám špína lépe smývala. Výhodu mají cyklisté, kteří mají k dispozici hadici, nebo dokonce wapku, kterou kolo umyjí nejrychleji. Jen dejte pozor, abyste vodu nestříkali přímo do středů kol, nebo do doplňků, baterek apod.  Ostatní si musí vystačit s kyblem a hadrou.

Po umytí největších nečistot se zaměřte ještě na jednotlivé komponenty. Můžete použít některý ze specializovaných mycích prostředků na kolo (např. Cyklostar, který čistí šetrně).

Údržba řetězu

Udržovaný (což znamená dobře naolejovaný) řetěz velmi usnadní jízdu na kole. Suchý řetěz drhne, skřípe a zhoršuje funkčnost přehazovačky.  

Dají se pořídit různé sprejové oleje (čiré, nebo černé), oleje s nanočásticemi, nebo ledový vosk (vodní emulze).  

Promazání se netýká pouze řetězu, ale většiny součástek:

  • odpružené vidlice - vazelínou s obsahem silikonu
  • řetěz a středy - tekutá maziva

Před samotným promazáním je třeba komponenty odmastit a očistit. Řetěz je nejlepší sundat, odmastit jej cyklostarem a umýt v myčce na řetěz (nebo vodou a kartáčem). 

Nemažeme ráfky, brzdové destičky a kotouče. Po namazání necháme mazivou "vsáknout" a vyjedeme nejdříve za 15-20 minut. 

Pozor na prověšený řetěz

Kontrolujte po sezóně stav řetězu. Měl by být napnutý a ne prověšený. Takový řetěz ztupí kolečka převodů a je třeba jej vyměnit. 

Častější kontrolou by měli procházet duše, které byste měli pravidelně dofukovat, zvláště pokud chcete jezdit rychle po silnici. 

A pokud vám špatně reagují brzdy, nebo zlobí jiné komponenty, navštivte raději odborný servis. Špatně seřízené kolo se může stát ve vyšší rychlosti zabijákem.

Cyklo nářadí pro rychlou údržbu

Náš tip, cyklistické nářadí KELLYS SIMPLER, se může stát velmi užitečným pomocníkem při jízdě na kole. Nářadí obsahuje 7 imbusových klíčů (2 mm, 2,5 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6mm, 8mm), dále šroubovák pro kotouče diskových brzd, křížový šroubovák a plochý šroubovák. Plochý šroubovák můžete využít při výměně prasklé duše. Pro tyto případy doporučujeme ještě sadu na lepení duše, která obsahuje "lepítka" a vysoce účinné lepidlo. 


Publikováno: 27. 7. 2016