Nizozemí - ráj pro cyklisty

Mezi země cyklistům zaslíbené patří určitě Nizozemí. Jak vychází cyklistům vstříc holandská města?

Nizozemí je rájem cyklistů. Fiets (čteno fic) je holandským výrazem pro kolo a je to slovo v rovinaté zemi velmi často skloňované.

Cyklistika je v Nizozemí obrovsky populární, což je dáno jednak velmi příhodnou krajinou téměř bez kopců a také skvělou cyklistickou infrastrukturou. Podle dostupných statistik je asi čtvrtina dopravních cest v Holandsku vykonána na kole!

V pracovní dny ujedou Nizozemci na kole průměrně 14 milionů cest. Od 8:00 do 18:00 to znamená přes milion cest každou hodinu. Jízda na kole je velmi rozšířená mezi dětmi školního věku, prakticky od devíti let dojíždí sami na kole do školy.

Holandské podmínky pro cyklistiku

Prakticky ve všech článcích o ježdění na kolech v této zemi se opakují výjimečné podmínky, které zdejší cyklisté pro cyklodopravu mají.

  • hustá síť cyklostezek ve městech a mimo města (síť národních tras označených LF (Landelijke Fietsroutes) a číslem, případně rozlišením a, b, která spojují větší města a všechny provincie)
  • cyklostezky vedou i kolem dálnic
  • po přístavních hrázích
  • pro kola je k dispozici hustější síť, než pro auta
  • cyklotrasy mají také samostatné přejezdy na křižovatkách a zvláštní semafory
  • údajně mají kola absolutní přednost před auty

Velmi oblíbená jsou městská kola se silným sníženým rámem. K nim stačí pořídit masivní zámek na kolo (ano, i v Nizozemí se krade a s koly se obchoduje).

Na přímořských cyklostezkách je třeba počítat se silným větrem, který "zákonitě" fouká vždy proti vám ;-) 

Po Holandsku na městském kole

Kola se používají zejména ve městech na dojíždění do práce i na bezstarostné víkendové projížďky. Naším tipem je městské kolo Devron Marton 2822 28" model 2016, které je pohodlné a velmi dobře vybavené. Při večerních jízdách oceníte přední i zadní světlo v základní výbavě. O maximální pohodlí při jízdě se stará výbava značky Shimano, především tedy otočné řazení, 7 rychlostí, speciální kotoučové brzdy (roller brake) a v neposlední řadě komfortní ergonomické sedlo Selle Royal. 

Skvělé na jízdy do práce, na nákup, na zahrádku, nebo za přáteli. Díky sníženému rámu se na něj bez problému nasedá a je vhodné i pro seniory.


Publikováno: 26. 7. 2016