Městská kola pro seniory

Vybíráme městské kolo pro babičku a pro dědu. Jak vybrat správně?

Městská kola jsou hitem posledních let. Jsou vhodná pro cyklisty s omezeným pohybem, protože díky sníženému rámu umožňují snadnejší nasedání. S oblibou si je pořizují především starší lidé.

Městská kola jsou obvykle určena pro kratší jízdy po městě, na nákup, na zahrádku, nebo za přáteli. Mezi městská kola ovšem řadíme i kola v různém retro stylu, která si získala oblibu i mezi mládeží. Pro městskou jízdu není třeba velkého rozsahu převodů a rychlostí, proto disponují obvykle poouze třemi rychlostními řazeními. 

Jak vybrat městské kolo?

Pokud se díváte po městském kole, tak již máte v nákupu jízdního kola způlky vyhráno. Nejtěžší je totiž samotným výběr typu kola. Jen si zopakujme, že městské kolo se hodí pro krátké jízdy, není to kolo na delší vyjížďky po cyklostezkách. Tam doporučujeme trekingové, horské, nebo silniční kolo.

Pro babičku volte kolo s co nejnižším rámem. Nejde jen o co nejlehčí nasedání, ale u žen se počítá s tím, že občas pojedou na kole v sukni, nebo šatech a tehdy se nízký rám bude hodit. Odtud také pojem "sukňový rám".

Při výběru také posuzujte kolo i dle vybavení v základním provedení - má kolo blatníky, osvětlení a nosič? Nosič se bude hodit, pokud na kole vyrážíte na nákupy. Dokoupit pak bude třeba již jen košík (některá kola jej mají rovnou) a zámek na kolo. 

Městská elektrokola

Pokud již vaši prarodiče nezvládají jízdu na kole vlastními silami, nebo jsou v rekonvalescenci po operaci, nebo nemoci, můžete jim vybrat elektrokolo. Kola poháněná motorem jsou čím dál oblíbenější a jejich cena klesá. 

Parametry při výběru městského kola

  • výška kola dle výšky cyklisty
  • barva kola
  • počet převodů - městská kola mají obvykle jen tři převody, ale také jeden, nebo více. Záleží, kde na kolech budete jezdit. Kopcovitá města vyžadují kola s více převody. 

Pokud chcete ušetřit, vyzkoušejte seniorská kola DHS

Pro seniory se hodí městská kola se sníženým rámem, na která bez problémů nasednou. Příkladem kola za velmi dobrou cenu budiž dámské městské kolo DHS Cruiser 2696 26", levnější v loňském modelu. Za příznivou cenu získáte kolo ideální pro běžnou jízdu po městě, v základní výbavě se světly, stojanem, nosičem na zadním kole, odrazkami, blatníky a zvonkem, tedy výbavou pro maximální bezpečí při jízdě i za snížené viditelnosti. Přikupte ještě helmu a můžete vyrazit na nákupy, za rodinou, nebo posedět na zahrádku restaurace.


Publikováno: 26. 7. 2016