Jak vybírat jízdní kola pro děti?

Dobrých rad není nikdy dost a jednou z nich je i výběr dětského jízdního kola.

Dětské kolo je velkým snem pro každé dítě. Po odrážedle, nebo koloběžce je první kolo neuvěřitelným zážitkem a prvním velkým pocitem ze samostatnosti a rychlé jízdy. Samozřejmě, že zvláště při jízdě na kole nesmíte zapomenout na ochranu - přilby, případně chrániče loktů. Takže při výběru a koupi dětského kola přikupte i dětskou přilbu.

Základem je vybrat správnou velikost kola. S tím vám poradí prodejce v cyklo obchodě. Kritériem pro volbu velikosti kola je délka nohou dítěte, myšleno od rozkroku k chodidlům.

První dětské kolo - od 12 palců

Velikost kol se udává v palcích a prvním kolem bývá často to velikosti 12 palců. Záleží ovšem na výšce dítěte. Tato kola jsou vhodná pro děti s délkou nohou 35 až 42 cm, obvykle ve věku 2 až 4 let. Záleží pak na šikovnosti a pohybovém vývoji dítěte. Doporučuje se před prvním kolem jezdit na odrážedle, které naučí rovnováze.

Většinou se používá protisměrná brzda (tzv. torpédo), některá kola již mají brzdu i na řídítkách. Na použití brzd panují různé názory, brzda na řídítkách je přípravou na všechna větší kola, často je však malé děti nedokáží zmáčknout, nebo se příliš soustředí na zmáčknutí brzdy a "zapomenou" na samotnou jízdu.

Tipy pro výběr kola pro dítě

  • vždy kolo vyzkoušejte s dítětem - pokud ho chcete překvapit, tak ať si kolo stejné velikosti vyzkouší třeba od kamaráda
  • chybou je výběr většího rámu, do kterého "má dítě dorůst"
  • větší kola děti špatně ovládají a mohou z nich snadno spadnout, navíc je jízdou na příliš velkém kole můžete od cyklistiky odradit
  • dítě musí kolo samo chtít, do ježdění jej nenuťte - skvělá je motivace s rodiči na kole

Tip na dětské kolo - DHS Miss Fourteen 14 palců pro děti od 3 let

Loňský model dívčího kola pro nejmenší cyklistky zaujme výrazným růžovo-bílým provedením a bohatou základní výbavou. Malé holčičky (od 3-4 let, výška 95-115 cm) potěší přední košík a zvonek, maminky budou rády za blatníky, které zamezí znečištění oblečení. Ke kolu je možné přimontovat bezpečností kolečka. 

Kolo Miss Fourteen se prodává ve třech variantách, kromě základní růžové to je ještě červená a bílá s modrými a fialovými prvky.

Narozdíl od řady jiných kol této velikosti, má již i přední a zadní brzdu na řídítkách a dítě tak připraví kompletně na přechod na větší kolo.


Publikováno: 27. 6. 2016