Tentokrát pro odvážné cyklisty - nejlepší horské traily v Česku

Ty nejlepší horské traily, tedy speciální trasy pro sjezdy na kolech, najdete v Rychlebských horách. Poznejte Rychlebské stezky.

Rychlebské stezky jsou velmi oceňované traily pro horská kola (např. na Googlu mají z 64 hodnocení průměr 4,9 z 5, to je opravdu výjimečný výsledek). Za úspěchem je mravenčí práce provozovatelů, kteří Rychlebské stezky vylepšují již víc než 5 let.

Jedná se o ucelenou síť stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou. 

Kamenné stezky i moderní flow traily

V systému trailů najdete staré kamenné stezky i moderní flow traily pro dynamickou jízdu v terénu. Stezky začínají i končí  v obci Černá Voda u Základny – Informačního centra stezek. 

Stezky jsou otevřeny zpravidla od dubna do září, vždy dle počasí. Ale sjízdné jsou i za deště, samozřejmě se zvýšenou opatrností. 

Aktuálně (květen 2016) jsou stezky v provozu a již v červnu začínají letní kempy pro začátečníky i pokročilé cyklisty. 

Ale zpět k trasám. Jedná se o uzavřené okruhy, takže nemusíte řešit komplikované přesuny. Přijedete s naloženým autem na Základnu a můžete vyrazit na stezky. Pokud kolo nemáte, tak vám jej půjčí. Jinak se doporučuje celoodpružené kolo (120 × 120 mm) a pláště 2,3". V prodejně cyklo vám jistě poradí. 

Traily pro všechny příležitosti

Jediným stoupajícím trailem je cesta Dr. Wiessnera, která vede k trailům pod Sokolím vrchem. Tam najedete na technicky a silově náročnější traily, které vznikly úpravou původních loveckých chodníků.

Zážitek zpestřuje překonávání potoků mělkými brody, po vyskládaných kamenech nebo po lávkách. Z nejvyšších míst je výhled na Rychlebské hory a do dáli na polské nížiny. 

Pokud se chcete spíše kochat a jste navíc začátečník, tak ideální je trail podél Černého potoka k parkovišti u koupaliště ve Velké Kraši. Délka tohoto okruhu je asi 16 km a převýšení 80 metrů mírného stoupání. 

Nový SuperFlow trail

Novinkou, postavenou ve spolupráci se špičkovým odborníkem na traily z Velké Británie Rowanem Sorrellem, je SuperFlow trail. Trať plná klopených zatáček a překážek, které zkušení jezdci mohou skákat. Super zážitek na 2-3 hodiny včetně výjezdu.

A co vy, už jste byli v Rychlebských stezkách?


Publikováno: 14. 5. 2016